Quick Access

Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


NEVŞEHİR DAMAT İBRAHİM PAŞA İMARETİ
(THE IMARET OF DAMAT IBRAHIM PASHA )

Author : Ayşe Budak    
Type :
Printing Year : 2015
Number : Volume 4
Page : 1-18
DOI Number: :
    


Summary
Nevşehir ve Lale Devri için simge isimlerden biri şüphesiz Damat İbrahim Paşa’dır. III. Ahmet’le kurduğu ikili ilişkiler sonrası III. Ahmet’in damadı olarak Sadrazamlığa ulaşan İbrahim Paşa doğduğu köy olan Muşkara’yı unutmamıştır. Bu köy kendisinin gayreti ve ekonomik varlığını kullanması ile köyden kente dönüştürülmüştür. Bu dönüşüm sırasında ilk olarak Kaya Camini inşa ettirilmiştir. Ardından da Kurşunlu külliyesi inşa ettirilmiştir. Külliye içinde imarete yer verilerek, yani külliyeye gelen yolcular, tüccarlar ve öğrencilerin karınlarını düzenli olarak yılın her günü doyurarak, külliye etrafına yerleşim teşvik edilmiştir. Bu çalışmada günümüze sağlam olarak ulaşabilen külliyenin önemli yapılarından imaret, geçirdiği onarımlar ve mevcut hali ile tanıtılmaya çalışılmıştır.

Keywords
Lale Devri, Nevşehir, Osmanlı Mimarisi, İmaret

Abstract
Damat İbrahim Paşa is one of thesignificantcharactersfor Nevşehir andTulipEra. Duetothegoodrelationshipswith III. Ahmet, he became his groomand a grandvizier. He neverforget his villageMuşkara. Bymeans of his struggles, thisvillagewasturnedinto a city. Inthisprocessinitially Kaya MosqueandafterthatKuşunlu Külliye were builted. Existence of a soupkitchen in Kurşunlu Külliye encouragedpeopletoconstruct a complex settlement. Inthisarticlethesoupkitchen of Kursunlu Külliye anditsrestorationprocesshavebeenintruduced.

Keywords
TulipEra, Nevşehir, Ottoman Architecture, Soup Kitchen

Advanced Search


Announcements

    Volume 10

    Our regular volume 10 - APRİL  2018 - is now avaliable. We would like to thank all the contributors.Address :Südstraße 28, 59227 Ahlen/Germany
Telephone :0 23 82/961 86 01 Fax :
Email :

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri