Quick Access

Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


CUMHURİYETİMİZİN KURUCUSU ATATÜRK VE GÜZEL SANATLAR
(THE FOUNDER OF OUR REPUBLİC ATATÜRK AND FİNE ARTS )

Author : GÖKSUN YENER  TAMER NACAR  
Type :
Printing Year : 2015
Number : Volume 4
Page : 94-102
DOI Number: :
    


Summary
Bu makalede Cumhuriyet’in kurucusu Atatürk’ün güzel sanatlara ilgisinden ve güzel sanatlara verdiği önemden söz edilecektir. Atatürk, çocukluğundan başlayarak sanata ilgi duyan, sanatı seven, sanatçılara değer veren ve destekleyen bir devlet adamıdır. Kültür ve sanat alanında birçok yenilik getirmiş, Türkiye'yi yüksek bir uygarlık düzeyine ulaştırırken, sanata verdiği önemle Modern Türk Sanatı’nın gelişimine büyük katkıları olmuştur. Sanata ve sanatçıya verdiği önemi, onun söyledikleri ve yaptıklarıyla kısmen de olsa açıklayabiliriz. Kültür ve sanat alanındaki temel düşüncesi, yüksek düzeydeki zengin Türk kültürünü ve sanatını tanıtmaktı. Bu amaçla kültür ve sanat adamlarını her zaman korumuş, kollamış ve onların çalışmalarına destek olmuştur. Sanat ve kültür adamları yetiştirilmesi için girişimlerde bulunmuş, dünyadaki gelişmeleri izlemiş ve Türk insanının bilimde ve sanatta çağdaş düzeye ulaşması için büyük çaba göstermiştir. Ona göre güzel sanatlar alanındaki başarı, bütün inkılâpların başarıldığına dair bir kanıttır.

Keywords
Güzel Sanatlar, Sanat, Sanatçı, Resim, Heykel, Mimari

Abstract
This article is about the interest on fine arts of Ataturk, The founder of The Turkish Republic. Ataturk is a state leader who loved and supported the fine arts and the artists. He developed and modernized the culture and the arts in Turkey while he had been very supportive for Modern Turkish Art which helped Turkey to reach high civilized society. We could explain his interest on art and on artists even partially with his speeches and his new politics. He wished great Turkish art and culture to be known well. He followed the developments in the world and he wanted the Turkish people have a modern and civilized state in both arts and sciences since he was a big fan of supporting and protecting the artists to get better education. He thought that the success on fine arts is an evidence of a succes of his series of revolution on society.

Keywords
Fine Art, Art, Artist, Picture, Architecture

Advanced Search


Announcements

    Volume 10

    Our regular volume 10 - APRİL  2018 - is now avaliable. We would like to thank all the contributors.Address :Südstraße 28, 59227 Ahlen/Germany
Telephone :0 23 82/961 86 01 Fax :
Email :

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri