Quick Access

Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


TARİH İÇERİSİNDE ANKARA’NIN JEOPOLİTİK VE JEOSTRATEJİK KONUMU
(ANKARA GEOPOLİTİCAL GEOSTRATEGİC POSİTİON İN HİSTORY: ANKARA CAPİTAL )

Author : SIDDIK ÇALIK    
Type :
Printing Year : 2017
Number : Volume 9
Page : 527-534
DOI Number: : 10.18299/cahij.181
    


Summary
Anadolu coğrafyasını, hemen hemen etrafı geniş ve yüksek dağlarla örülmüş bir kaleye benzetebiliriz. Ankara şehri bu kalenin tam ortasında giriş çıkışları kontrol edebilen bir coğrafi konuma sahiptir. Bu özelliği ile Ankara, tarih boyunca birçok devletin ve idari mıntıkanın yönetim merkezi olmuştur. Galatlar’ın merkezi olarak gelişen Ankara, Roma, Bizans ve Osmanlı döneminde eyalet merkezi olmuştur. Türkiye Cumhuriyeti kurulurken, Ankara’nın başkent olması, hem coğrafi konumu, hem de yönetim birimi olarak, tarihte oynamış olduğu role bağlayabiliriz.

Keywords
Ankara, Anadolu, Eyalet, Galatlar, Osmanlı İmparatorluğu, Roma İmparatorluğu

Abstract
The Anatolian geography can be compared to a castle surrounded by high and broad mountains. Ankara is located just in the middle of this castle which controls entrance and exit to it. By means of this peculiar feature Ankara has become the governing center of many states and ruling districts throughout history. Flourishing as the center of Galatians, Ankara was also a provincial capital during Roman, Byzantine and Ottoman Empires. We can attribute Ankara became the capital city when Turkish Republic was founded because of its role played throughout history by means of its geographical location and as a governmental unit.

Keywords
Ankara, Anatolia, State, Galatians, the Ottoman Empire, the Roman Empire

Advanced Search


Announcements

    Volume 10

    Our regular volume 10 - APRİL  2018 - is now avaliable. We would like to thank all the contributors.Address :Südstraße 28, 59227 Ahlen/Germany
Telephone :0 23 82/961 86 01 Fax :
Email :

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri