Quick Access

Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Sümercede İsmin Halleri
(Nominal Cases in Sumerian )

Author : L. Gürkan Gökçek   - Oğuzhan Abacı  
Type :
Printing Year : 2017
Number : Volume 9
Page : 288-315
DOI Number: : 10.18299/cahij.157
    


Summary
Šimat-Su’en, Asur Ticaret Kolonbileri Çağı olarak adlandırılan dönemde Anadolu’da ticari faaliyetlerde bulunan ve tanınmış bir tüccar olarak bilinen U?ur-ša-İštar’ın kız kardeşidir. Asur’da ikamet eden Šimat-Su’en, Anadolu’daki ticari faaliyetlere doğrudan müdahil olduğu gibi firmanın Asur’daki işlerini de yakından takip etmiş ve ağabeyi U?ur-ša-İštar’ın ticari etkinliklerinde önemli rol oynamıştır. Bu durum ağabeyi ile olan yazışmalarına da yansımış bulunmaktadır. Fakat bu yazışmalar, daha çok Asur’da kendisini yalnız hisseden bir bayanın duygularını göstermesiyle ön plana çıkmaktadır.

Keywords
Asur Ticaret Kolonileri çağı, Kültepe, Asur, Šimat-Su’en

Abstract
Sumerian has eleven grammatical cases commonly accepted. Case markers in Sumerian may add to only nouns as postfixes. Morover, several of those nominal case markers can influence both the noun and verb. Some, on the other hand, can attach to only inanimate nouns while some others are attachable to only those of animate. There are case markers that can be added to all kind of nouns as well. At all events, that Sumerian has a historical depth and progress should not be ignored. One can observe that some rules of the language present changes when texts of various periods are treated. Such changes become apparent especially towards the end of the Sumerian age. Following the dominance of the semitic peoples over the Sumerians, a gradual semiticisized feature in Sumerian can be ascertained. The grammar of Sumerian has not been written dealing with the details of temporal shifts or differences yet. Accordingly, the nominal cases and their functions in Sumerian will be treated in this study as generally acknowledged.

Keywords
Sumerian, grammar, grammatical cases, nominal cases, affixes, suffixes.

Advanced Search


Announcements

    Volume 10

    Our regular volume 10 - APRİL  2018 - is now avaliable. We would like to thank all the contributors.Address :Südstraße 28, 59227 Ahlen/Germany
Telephone :0 23 82/961 86 01 Fax :
Email :

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri