Quick Access

Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


OSMANLI MODERNLEŞMESİ SÜRECİNDE KIZLARIN EĞİTİMİ
(EDUCATION OF GIRLS IN OTTOMAN MODERNIZATION )

Author : Ahmet OĞUZ   - ŞEFİKA BÜYÜKŞAHİN  
Type :
Printing Year : 2017
Number : Volume 9
Page : 55-64
DOI Number: : 10.18299/cahij.147
    


Summary
Osmanlı Devleti, modernleşme süreci içinde eğitimi de ele almıştır. Toplumsal ilerlemenin top yekûn olacağı düşüncesiyle eğitimde yeni yöntemler gerektiği anlaşılmıştır. Bu çerçevede eğitimin içine kız çocukları da girmiştir. Osmanlı Eğitiminin her kademesinde kızlar da dâhil olmuştur. Kızların gerekli eğitimi alabilmesi için her kademede nizamnameler çıkarılmıştır. Böylece kızların kurumsal eğitime katılmaları hedeflenmiştir. Aynı hedef doğrultusunda öğretmen yetiştirmek amacıyla da okullar açılmıştır. Dolayısıyla toplumun bir parçası olan kadının topluma eğitimiyle katılması amaçlanmıştır.

Keywords
Osmanlı, modernleşme, kadın, eğitim.

Abstract
The Ottoman Empire also dealt with education within the process of modernization. It has been understood that new methods are needed in education, as social progress will be the top priority. Girls have also entered the education in this framework. Girls were included in every level of Ottoman Education. Regulations have been issued at every level so that girls can get the necessary training. Thus, it is aimed that girls participate in institutional education. Schools were also opened in order to train teachers in the same target. Therefore, it is aimed that the woman who is a part of the society participates by collective education.

Keywords
Ottoman, Modernization, woman, edication

Advanced Search


Announcements

    Volume 10

    Our regular volume 10 - APRİL  2018 - is now avaliable. We would like to thank all the contributors.Address :Südstraße 28, 59227 Ahlen/Germany
Telephone :0 23 82/961 86 01 Fax :
Email :

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri