Quick Access

Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


MÜŞTEREK SALTANATIN KÜÇÜK ORTAĞI: II. ALÂEDDİN KEYKUBAD
(YOUNG ASSOCIATE OF THE COLLECTIVE REIGN: KAYQUBAD II )

Author : Murtaza Çevik    
Type :
Printing Year : 2017
Number : Volume 9
Page : 345-356
DOI Number: : 10.18299/cahij.137
    


Summary
Gıyaseddin II. Keyhüsrev’in teamüllere aykırı olarak gönül verdiği Gürcü Hatun’dan olan oğlu Alaaddin’i doğar doğmaz veliaht olarak tayin etmesine rağmen Alaaddin, müstakil olarak hiçbir zaman tahta çıkamamış, daima kardeşleri II. Keykavus ve IV. Kılıçarslan’ın iktidarının gölgesinde kalmıştır. Celaleddin Karatay’ın girişimleri sonucu üç kardeşin birlikte tahta çıkartılması ile Alaaddin II. Keykubad müşterek saltanatın en küçük ortağı olmuş ve sultan olarak hutbe, para ve kitabelerde adı geçmişse de bir hükümdar gibi hareket edememiştir. Esasen Selçuklu Tarihine yön verecek bir sultan olmaktan çok uzakta olan Alaaddin II. Keykubad, bazı kaynaklar tarafından sultan olarak dahi zikredilmemiştir. Moğolları memnun edici bir siyaset takip ettiği anlaşılan ve devlet adamları tarafından babasının vasiyeti doğrultusunda tahrik edilen Alaaddin II. Keykubad için Moğolistan seyahati, tahtı tek başına ele geçirebilmesi adına bir fırsat yaratmışsa da amacına ulaşamadan genç yaşta öldürülmüştür.

Keywords
II. Keykubad, II. Keykavus, IV. Kılıçarslan, Selçuklular, Moğollar.

Abstract
Although Kaykhusraw II appointed Alaeddin, who was born by Georgian woman whom Kaykhusraw set his heart on against precedents, as a crown prince upon his birth, Alaeddin never ascended the throne autonomously and constantly stayed under the shadow of his brothers, Kaykaus II and Kilij Arslan IV's authority. As a result of Celaleddin Karatay's attempts, with three brothers ascending the throne together, Kayqubad II became the youngest associate of the collective reign and although his name was mentioned in khutbah, money and inscriptions as a sultan, he did not act as a monarch. Actually, Kayqubad II who was far from directing the history of Seljuq Dynasty as a sultan, he was not even mentioned as a sultan by some sources. For Kayqubad II, who seemed to ensue a policy pleasing Mongols and was provoked by statesmen on his father's will, Mongolia expedition created an opportunity to take the throne alone, but he was murdered at a young age without achieving his goal.

Keywords
Kayqubad II, Kaykaus II, Kilij Arslan IV, Seljuks, Mongols.

Advanced Search


Announcements

    Volume 10

    Our regular volume 10 - APRİL  2018 - is now avaliable. We would like to thank all the contributors.Address :Südstraße 28, 59227 Ahlen/Germany
Telephone :0 23 82/961 86 01 Fax :
Email :

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri