Quick Access

Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


I. Dünya Savaşı Öncesinde Kerkük ve Musul’dan Elazığ ve Çevresine Yapılan Türkmen Göçleri (Bir Alan Araştırması ve Sonuçları)
I. Dünya Savaşı öncesinde Ormanlı Devletinden koparılan önemli Türkmen şehirleri olan Musul ve Kerkük’ten, ana kucağı olan Anadolu topraklarına çok sayıda göç gerçekleşmiştir. Yapılan göçlerin bir kısmı Elazığ ilinin bazı bölgelerini de kapsamaktadır. Elazığ ilinin Şehsuvar, Haroğlu, Çağlar, Sarıbuk ve Zerteriç köyleri bunlardan birkaç tanesidir. Bu köylerin sakinleri ile yapılan görüşmelerde onların I. Dünya Savaşı öncesinde yaşamış oldukları felaketler ve bu felaketlerin sonucunda gerçekleştirmiş oldukları göç serüveni köy sakinlerinin ağzından dinlenerek kayıt altına alınmıştır. Bu tanıklıkları anlatan kayıtlara ek olarak; onların sosyal yaşamlarını, kültürlerini anlatan bilgilere ve görsellere yer verilmiştir. Elazığ ili, I. Dünya Savaşı öncesinde Kerkük ve Musul şehirlerinden almış olduğu göçlerden dolayı, Türkmen kültürünü bünyesinde barındırmaktadır. Bu göçlerin akabinde, müziğinden folkloruna; sanatından köy isimlerine kadar birçok konuda Kerkük ve Musul şehirlerinin sosyal yaşantısına ait çok sayıda kültürel öğeyi özümseyen Elazığ bu yapısıyla “Anadolu’nun Kerkük’ü” tanımlamasını hak etmiş sayılmaktadır.

Keywords
I. Dünya Savaşı, Türkmen Göçleri, Kerkük, Musul, Elazığ.

Advanced Search


Announcements

    Volume 10

    Our regular volume 10 - APRİL  2018 - is now avaliable. We would like to thank all the contributors.Address :Südstraße 28, 59227 Ahlen/Germany
Telephone :0 23 82/961 86 01 Fax :
Email :

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri